برنج سفید در برابر پاستا | مجله انجمن ماکارونی

بدن انسان متشکل از همه انواع مواد آلی و مغذی است؛ کربوهیدرات ، چربی، پروتئین و انرژی (کالری) نهفته  که در اکثر غذا از جمله پاستا همانطور که در شکل مشاهده میفرمایید یافت میشود. هریک از این مواد نقش مهم و منحصر به فردی در ساخت اجزای مختلف بدن ، حفاظت ، تامین انرژی و… ایفا میکنند.

غذاهایی که در طول روز مصرف میکنیم به نسبت ها و درصد های مختلف و متفاوت از هم میتوانند حاوی هریک از این مواد باشند که بسته به مقدار عددی هر یک از این موارد باید مقدار مصرف خود از آن غذا را تنظیم نموده و از بروز عادت های بد غذایی و بیماری های زمینه ای مرتبط جلوگیری و پیشگیری کنیم

هدف از انتشار این مقاله در اصل بررسی و اثبات مفید و سالم بودن پاستاست که در قالب مقایسه ای با برنج سفید و بررسی مواد مغذی موجود در هریک و مقادیر آنها و ارزش های غذایی انجام میشود. در واقع اینطور میتوان بیان کرد که استفاده متعادل و به اندازه از غذاهای متنوع بسیار حیاتی و تضمین کننده سلامت و ادامه حیات ماست.

 

ارزش غذایی پاستا در هر 100 گرم

 

انرژی                                                                                                          358 کیلوکالری
چربی 1.1 گرم
کربوهیدرات 75.0 گرم
قند 3.2 گرم
پروتئین 12.0 گرم

 

ارزش غذایی برنج سفید باسماتی

 

ارزش روزانه در هر 100 گرم  
14% 344 کیلوکالری انرژی
12% 6.7 گرم پروتئین
60% 77 گرم کربوهیدرات
2% 0.5 گرم چربی
  1.4 گرم فیبر خوراکی
2% 105 میلی گرم پتاسیم
21% 65 میلی گرم منیزیم
17% 120 میلی گرم فسفر
36% 0.45 میلی گرم تیامین (ویتامین B1 )
4% 0.05 میلی گرم ریبوفلاوین (ویتامین B2)
10% 4.1 میلی گرم نیاسین ( ویتامین B3)

 

در این جدول جزئیات مواد سازنده برنج از جمله کالری ، پروتین و.. ذکر شده است  ،بخشی از این  موارد جهت مقایسه با پاستا درنظر گرفته خواهد شد ، زیرا روشن است  که برچسب روی ماکارونی ممکن است جزئیات نداشته باشد

نوشته های مرتبط
حقایق کربوهیدرات

و ما نمی توانیم با اطمینان بگوییم که آیا  ماکارونی در مقایسه با برنج سفید مواد معدنی یکسانی دارد یا خیر. مابیشتر  بر روی کالری ، کربوهیدرات ، چربی و پروتئین تمرکز خواهیم کرد.

اولین چیزی که قابل توجه میباشد ، این است که 100 گرم برنج 14 کالری کمتر از ماکارونی دارد ، بنابراین عدد قابل توجهی نیست که برنج را بسیار کم کالری تلقی کنیم .

پاستا حاوی کربوهیدرات کمتری از برنج است ، اما از آنجا که این یک ماده غذایی فرآوری شده است ، شما 3 گرم قند دارید که آن را به 78 گرم قندهای پیچیده و ساده تبدیل میکند ، برنج قند ندارد اما حاوی 77 گرم کربوهیدرات میباشد که این دلیل قانع کننده ای برای اثبات مفید بودن آن نسبت به پاستا نیست.

برنج تقریبا0.5 گرم و ماکارنی 1.1 گرم چربی دارد. از آنجا که برای تهیه خمیر پاستا مقداری روغن استفاده میشود شاید مازاد چربی موجود در ماکارنی از آنجا باشد. مقایسه چربی بین این دو محصول نیز بیانگر عدد شاخصی جهت برتری یکی بر دیگری نمیباشد.

با این وجود ماکارونی در مقایسه با برنج تقریباً حاوی دو برابر پروتئین است  که این اختلاف معنا داری میباشد. پروتئین ها اجزای سازنده عضلات هستند و اگر شما یک ورزشکار باشید در واقع استفاده از ی ظرف ماکارونی نسبت به برنج برای شما مفیدتر خواهد بود .

 

اگر شخصی مصر باشد که بگوید ماکارنی یک غذای ناسالم است دلیل بر سالم تلقی کردن برنج سفید نمیباشد زیرا این دقیقا نقطه شک برانگیز در مقایسه این دو در این مقاله میباشد. همانطور که متخصصان تغذیه بیان می کنند: هر دو حاوی نشاسته بوده و منشا یکسانی دارند ولی کلمه اصلی و قابل توجه میتواند میانه روی یا همان اعتدال باشد.

در اینجا باید اضافه کنیم که آنچه باعث میشود ی ظرف ماکارنی یا برنج را ناسالم بخوانیم موادی هستند که در حین پخت و استفاده به آن افزوده میشود. بنابراین ماکارونی با یک سس گوجه فرنگی تازه پر از سبزیجات بسیار سالمتر از اسپاگتی غوطه وردر  (سس سفید) است و برنج غرق در روغن یک فاجعه برای سلامتی ، در مقایسه با یک وعده برنج بخارپز با سبزیجات کمی تفت داده شده میباشد.

نوشته های مرتبط
ارزش غذایی اسپاگتی و نکات تغذیه ای آن

کلام پایانی

بنابراین لطفا قبل از اینکه غذاهای غربی را حذف کنید و به طور پیش فرض از ماکارونی به عنوان غذای ناسالم نام ببرید حتما به برچسب روی آن توجه کنید تا حقایق برای شماروشن شود.

در این مقاله ازبرنج به عنوان غذای ناسالم یاد نمی شود برنج در بیشترکشورها غذای اصلی محسوب شده و بخشی از میراث فرهنگی آنها میباشد، اما اغلب کشورها شرایط خاص کشت برنج را ندارند و در بعضی نقاط دیگر گندم تنها انتخاب آنها می تواند باشد.اینکه فرهنگ و سنت آنها را نادیده یا پاسسن تر از سطح خود بدانیم دور از عقل و قابل قبول نمیباشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

تازه های انجمن

فهرست