مواد اولیه و مصرفی تولید ماکارونی | انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران

آرد گندم حدود ۹۵ درصد مواد اولیه داخلی محصولات ماکارونی را شامل می شود. از هر یک کیلوگرم گندم حدود ۷۰۰ تا ۷۵۰ گرم ماکارونی به دست می آید. برای تامین ظرفیت اسمی نصب شده در کشور (یک میلیون تن) نیاز به یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تن آرد می باشد تا بتوان این مقدار آرد را از یک میلیون و سیصد هزار تن گندم به دست آورد. نوع آرد مصرفی در خطوط تولید تمام اتوماتیک و جدید نیز بسیار پر اهمیت است. امروزه برای افزایش کیفیت ماکارونی در دنیا از نوعی گندم خاص به نام گندم دوروم استفاده می شود که آرد به دست آمده از آن به آرد سمولینا معروف می باشد. سختی نوع گندم دوروم و وجود سایر مواد مغذی بیشتر به نسبت گندم معمولی باعث گردیده است تا تقاضای بازار مصرف از محصولات ماکارونی در کشورهای مهم دنیا، استفاده از آرد سمولینا و گندم دوروم اجباری بوده تا علاوه بر حفظ کیفیت تولیدات، سلامت عمومی نیز تضمین گردد.

این نوع گندم صرفا در کارخانجات آردی که دارای خط تبدیل گندم سخت به آرد سمولینا می باشد امکان پذیر است و لذا تمامی کارخانجات تولید ماکارونی که فاقد کارخانه اختصاص آرد بوده و یا از دستگاه های سنتی در تولید ماکارونی استفاده می کنند نمی توانند این آرد را تهیه نموده و ماکارونی آن را به بازار عرضه نمایند. در مجموع میزان نیاز کارخانجات ماکارونی به گندم معمولی ۸۰۰ هزار تن و گندم دوروم ۲۰۰ هزار تن می باشد. ضریب مصرف گندم دوروم در تولید محصول ماکارونی با توجه به قطر و سایز ماکارونی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد و برخی مواقع تا ۹۰ درصد دارای نوسان می باشد. علاوه بر گندم و آرد سایر مواد اولیه ای که نقش تعیین کننده در عمل آوری محصولات ماکارونی را دارند به ترتیب اهمیت آن ها شامل موارد ذیل می باشد:

نوشته های مرتبط
10 نوع مختلف از آرد برای پخت و پز

۱. گلوتن (۹۵ درصد در گندم دوروم موجود است)

۲. بتاکاروتن

۳. پروتئین

۴. لوازم بسته بندی (شامل کارتن و سلفون)

۵. افزودنی های مجاز (آنزیم ها و ویتامین ها)

یکی دیگر از اقلام پرمصرف در تولید محصول ماکارونی که اتفاقا رابطه مستقیم با بهداشت و سلامت و از ضروریات آن می باشد، سلفون و کارتن جهت بسته بندی این محصول پرطرفدار است. میزان مصرف سلفون برای تولید یک کیلوگرم ماکارونی حدود ۱۳ گرم است که با ضرب نمودن ظرفیت اسمی تولید ماکارونی در کشور سالانه بین ۱۲ تا ۱۵ هزار تن سلفون برای بسته بندی ماکارونی ساده، فرمی، سوپی و غیره عمدتا هر بیست بسته ۵۰۰ یا ۷۰۰ گرمی و حتی ۱۰۰۰ گرمی از یک نوع ماکارنی در یک کارتن قرار گرفته و حجم کارتن مورد نیاز برای تامین ظرفیت اسمی ماکارونی کشور نیز با احتساب بسته های یک کیلوگرمی ۲۰ عددی ماکارونی حدود ۵۰ هزار تن در کشور می باشد. برای تامین گندم مورد نیاز سالانه صنعت ماکارونی حدود یک میلیون تن گندم نیاز است که این نیاز تا کنون از مزارع ایران و توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران به عنوان تامین کننده نیاز صنف و صنعت تامین میگردیده است. در سال هایی که عملکرد گندم در کشور حدود ۱۲ تا ۱۴ میلیون تن بود تامین گندم و صنعت مشکلی نداشت لیکن در سال ۱۳۹۸ که استقبال از سوی کشاورزان در فروش گندم به دولت با افت مواجه و به سطحی در حدود ۸ میلیون تن رسید و به دلیل اولویت های اصلی دولت در تامین نان و سایر مواد غذایی استراتژیک عمومی، قطعا تحویل گندم و آرد به کارخانجات ماکارونی با مشکلاتی مواجه گردید. از سوی دیگر به دلیل کیفیت پایین گندم تحویلی کشاورزان به دولت و نامناسب بودن آن گندم برای تولید ماکارونی، کارخانجات را بر آن داشت تا برای پوشش نیاز خود دست به کار شوند. یکی از مهم ترین اقدامات صنعت ماکارونی در کشور که با همکاری و همراهی وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفت و بارقه ی امید را برای کشاورزان به وجود آورد، احیای مجدد گندم دوروم کشور بود به گونه ای که انجمن پس از اعلام دو کارخانه مانا و تک ماکارون به دلیل استفاده ۷۰ درصدی از گندم دوروم در تولید ماکارونی طی یک هماهنگی بسیار دیدنی، با هدایت وزارت جهاد کشاورزی به استان های فارس، خوزستان، کرمان، کرمانشاه و ایلام اقدام به انعقاد قرارداد خرید مستقیم گندم دوروم با کشاورزان نموده و پس از فصل کاشت و داشت در اوایل سال ۹۹ و با شروع فصل برداشت، اقدام به ایجاد مراکز خرید گندم دوروم در نزدیک ترین محل ها با کشاورزان هر منطقه تموده و با نرخ ۱۰ درصد بالاتر از قیمت خرید تضمینی گندم دوروم دولتی، گندم را از کشاورزان اخذ نمود و جالب اینکه حداگثر طی ۴۸ ساعت وجوه مربوط به کشاورزان را پرداخت نموده اند، به گونه ای که تا پایان فصل برداشت حدود ۹۰ هزار تن از کشاورزان دریافت و وجه آن پرداخت گردید و گندم دوروم خریداری شده به سیلوهای کارخانجات ماکارونی حمل گردید. این موضوع باعث گردید که غلاوه بر اشتیاق کشاورزان به کشت مجدد دوروم برای سال آینده، هم تولید ماکارونی با کیفیت جهت بازار داخل و هم برای صادرات تضمین گردد که امید است برای سال آینده زراعی ۱۴۰۰ – ۱۳۹۹ این میزان خرید گندم به حدود ۱۵۰ هزار تن افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

تازه های انجمن

فهرست