صادرات ماکارونی | انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی

ماکارونی ایران به دلیل این که چند سالی است به عضویت باشگاه کشور های تولیدکننده ماکارونی دنیا پیوسته است از یک سو و از سوی دیگر به واسطه تلاش های بی دریغ کارخانجات صاحب نشان ایرانی، طرفداران بسیاری در کشور های همسایه و کشور های آفریقایی پیدا کرده است. همواره فاصله بازار هدف و نزدیک بودن سلایق و علایق فرهنگی دو مولفه مهم در در موضوع نرخ تمام شده کالا و خدمات صادراتی می باشد که طبعا ماکارونی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

صادرات ماکارونی در کشور های دنیا و ایران

صادرات ماکارونی در کشور های دنیا و ایران

پس از تولید ماکارونی در ایران به شیوه صنعتی و اتوماتیک و با معرفی محصول ایرانی به بازار های همسایه و نرخ های رقابتی(سابق) ماکارونی در ایران در قبال سایر برند های ترک و مصری تمایل خریداران خارجی به محصول ایرانی چند برابر افزایش یافت به گونه ای که میزان صادرات ماکارونی علی رغم دارا بودن ارزش افزوده صادراتی و نیز تقاضای بسیار زیاد مشتریان طی سال های ۹۴ لغایت هفت ماهه اول سال ۹۷ به ترتیب ۵۰ و ۵۳ و ۵۶ و ۶۸ میلیون دلار بوده است. لیکن پس از سال ۹۷ و تا ۷ ماهه ی اول سال ۹۸ حدود ۴۰ میلیون دلار و در سال های جاری حدود ۲۲ میلیون دلار در نوسان بوده است. لازم به ذکر است مقاصد عمده صادرات ماکارونی ایران، عراق، افغانستان، پاکستان، کانادا، امارات، ترکمنستان، عمان و آلمان بوده است. اما پس از آن با وجود تحریم های خارجی و برخی عوامل بازدارنده داخلی به یکباره میزان صادرات ماکارونی ایران به یک میلیون و کمتر از آن کاهش یافته است. در حال حاضر علل و عوامل بازدارنده صادرات و رشد صادرات ماکارونی در کشور را می توان به عوامل ذیل برشمرد.

صادرات ماکارونی و مشکلات آن

صادرات ماکارونی و مشکلات آن

با بررسی های انجام گرفته از بخش های صادرات کارخانجات ماکارونی و نیز مطالعه قوانین حاکم مشخص شد که رفع معضل صادرات ماکارونی از کشور به یک اراده قوی در بین صاحبان ین صنعت و نیز سازمان های دولتی مجری و وضع کننده قوانین بازدارنده دولتی دارد. به دلیل ارزش افزوده بالای ماکارونی در کشور و مشکلات تورم لجام گسیخته داخلی و به تبع آن افزایش سرسام آور نرخ سایر مواد غذایی نسبت به ماکارونی، مصرف این فراورده لذیذ در داخل رو به افزایش گذاشته است. به گونه ای که میزان مصرف در سال ۱۳۹۹ به نسبت سال های ۹۸ و قبل از آن دو برابر گردیده است. اما نباید حباب این رشد ظاهری بازار های سنتی(همسایگان) و بازار های بالقوه که تمایل به برقراری رابطه صادرات – واردات با ایران دارد را به فراموشی سپرد. چرا که در سبد مواد غذایی مردم و قفسه اکثر شبکه های توزیع داخلی و خارجی ماکارونی حرف بسیار برای گفتن دارد، تنوع در محصولات ماکارونی یکی از مهم ترین جذابیت های این محصول می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

تازه های انجمن

فهرست