صنعت ماکارونی در یک نگاه

صنعت ماکارونی در یک نگاه | انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران
Oops...
Slider with alias none not found.

با توسعه روز افزون شهرنشینی و  به وجود آمدن محصولات غذایی جدید که در سایه خلق ماشین آلات و ابزار صنعتی مدرن تولید گردیده اند، تمایل بشر به غذاهای سریع پخت و در عین حال خوشمزه و تغییرات به وجود آمده در ذائقه بشر ناشی از تبادلات فرهنگی و گردشی در دنیا و نیز توانایی انسان در عمل آوری بیشتر ناشی از فراوری محصولات کشاورزی، غذاهایی پا به عرصه ظهور نهاده اند که علاوه بر سرعت در پخت و خوشمزگی به دلیل ارزان بودن آن ها اشتیاق و تمایل بیشتری خصوصا در نسل امروز که از ناحیه درآمد های اقتصادی با مشکلاتی مواجه هستند به آن دسته غذا ها نشان داده شد.

ماکارونیپاستا و یا غذای رشته ای و فرمی که ۲۰۰ سالی است به سبد غذای مردم دنیا و حدود ۵۰ سال است در سفره ایرانی جای خوش کرده است، در ابتدا یعنی از حدود سال ۱۳۴۰ به صورت سنتی و سپس با دستگاه های پرس و تقریبا از اوایل دهه هفتاد به صورت کاملا اتوماتیک تولید و به بازار عرضه گردید.

ماکارونی که ۹۵ درصد مواد اولیه آن را آرد گندم تشکیل می دهد از فرآیند پیچیده تولید برخوردار نیست. لذاست که سرمایه گذاری بر روی تولید آن بسیار سریع و خط تولید آن نسبت به سایر صنایع غذایی (خوراک اصلی) ایجاد می گردد. لیکن دقت بسیار زیاد لازم است تا محصول تولیدی آن در بازار مصرف با اقبال عمومی مواجه شود.

 

ماکارونی چیست ؟

ماکارونی یکی از گونه های پاستا است . این ماده خوراکی بیشتر در کارخانجات به صورت خشک تولید شده و پیش از خوردن جوشانده می شود. معنا و شکل ماکارونی در هر کشور یا منطقه تفاوت دارد. در ژاپن بیشتر به گونه ای پاستا گفته می شود که شکل ظاهری آن به صورت میله ای کوتاه سوراخ دار یا به شکل صدف یا طرح های گوناگون دیگر است.در ایتالیا ماکارونی اشاره به نوعی پاستا به شکل میله ای سوراخ دار کوتاه است. به زبان انگلیسی، ماکارونی به معنای نوعی پاستای میله مانند کوتاه و سوراخ دار است، اما در بین ایتالیایی – آمریکایی ها در سراسر فیلادلفیا و نیویورک، ماکارونی واژه ای است که به همه گونه های پاستا اشاره دارد. در این واژه ماکارونی هم معنا با پاستا و به صورت گسترده برای انواع اسپاگتی و ماکارونی طرح دار و غیره به کار می رود.

نوشته های مرتبط
ظرفیت تولید ماکارونی در ایران

صنعت ماکارونی در یک نگاه | انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران

جایگاه ماکارونی در هرم غذایی

ماکارونی در هرم انرژی در پایه آن قرار می گیرد این امر نشان دهنده سهم بالای آن در تامین انرژی مورد نیاز روزانه است. ضمن این که ماکارونی به دلیل برخورداری از کربوهیدرات های پیچیده نسبت به بسیاری از محصولات دیگر غلات مانند نان و برنج برتری دارد. از ۵۵ الی ۶۰ درصد سهم روزانه کربوهیدرات ها در رژیم غذایی روزانه افراد نباید بیش از ۱۵ الی ۲۰ درصد آن از کربوهیدرات های ساده مصرف شود و مابقی لازم است از مواد غذایی با کربوهیدرات های پیچیده حاصل شوند و با دارا بودن اندیس گلایسمی پایین تر نسبت به این مواد با تاثیر تدریجی بر افزایش قند خون موجب بالا رفتن ناگهانی آن نمی شود. ماکارونی برخلاف تصور نادرست گذشته که آن را یک غذای چاق کننده می پنداشتند امروزه در سراسر دنیا به عنوان یک گزینه سلامتی شناخته می شود. بهترین ماکارونی از آرد سمولینای گندم دوروم به دست می آید.

 

ارزش غذایی ماکارونی

ارزش تغذیه ای ماکارونی در اصل وابسته به آردی است که در تهیه ماکارونی از آن استفاده می شود. آرد سمولینا حاصل از گندم دوروم علاوه بر ارزش غذایی بالا کیفیت پخت مناسب را در سرو غذای ماکارونی به همراه خواهد داشت. این ماده ی غذایی غنی از نشاسته منبع متوسطی از املاح معدنی و ویتامین ها است که بیش تر به صورت خشک تولید شده و پیش از خوردن جوشانده می شود.

فهرست