صنعت ماکارونی و مشکلات پیش رو

صنعت ماکارونی و مشکلات پیش رو | انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران
Oops...
Slider with alias none not found.

مواد اولیه محصول ماکارونی بر اساس استاندارد های جهانی گندم دوروم است که تولید آن در کشور تا قبل از سال ۹۸ با مشکلاتی همراه بود. لیکن از آن پس در دستور کار جهاد کشاورزی قرار گرفت تا به صورت مستقیم از کشاورزان خرید گردد.

  • به دلیل شرایط ناشی از تحریم هم اینک تامین قطعات یدکی مورد نیاز خطوط تولید کارخانجات علاوه بر گرانی با مشکل مواجه است.
  • قیمت مصرف کننده محصولات ماکارونی در مقایسه با سایر محصولات صنایع غذایی که ۹۵ درصد مواد اولیه آن ها از آرد است بسیار پایین می باشد.
  • با افزایش نرخ ارز در مقابل ریال قابلیت سرمایه گذاری های آتی این صنعت با مشکلات بسیار زیادی رو به رو است.
  • علاوه بر استاندارد های بسیار بالای محصولات ماکارونی در ایران که در مقایسه با محصولات ایتالیایی و اروپایی و … برابری می نماید، متاسفانه سرانه ی مصرف ایران (۶ کیلوگرم) در سال به نسبت مصرف سرانه ی کشور های اروپایی (۲۸ کیلوگرم) در سال بوده و بسیار پایین می باشد.
  • علیرغم تقاضای بالاب محصول ماکارونی ایران از سوی سایر کشور ها متاسفانه بنا به دلایل مختلف از جمله تحریم ها میزان صادرات ایران به کشور های صاحب نام این صنعت از عدد بسیار پایین تری برخوردار است.
  • وجود قاچاق
  • عدم حمایت دولت از صادرات ماکارونی از دیگر مشکلات این صنعت می باشد.
  • وجود تحریم و مشکلات ارزی باعث بروز برخی مشکلات در مسیر تولید ماکارونی در کشور گردیده است.
  • به دلیل کمبود مواد اولیه بسته بندی مشکلات زیادی در افزایش قیمت این مواد در تولید ماکارونی به وجود آمده است.

اینک که بر اساس گزارش توجیهی وزارت صنعت معدن و تجارت بالغ بر یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تن ظرفیت سرمایه گذاری تولید ماکارونی در کشور صورت گرفته است و بالغ بر ۷۵۰۰ نفر در این صنعت مشغول به فعالیت می باشند و ارزش ریالی این سرمایه گذاری حدود بیش از صد هزار میلیارد ریال می باشد نشان از قدرت بالای صنعت ماکارونی در بین صنایع غذایی کشور دارد. متاسفانه علیرغم جایگاه بسیار بالای ماکارونی به عنوان ماده غذایی ارزشمند بدست آمده از گندم، میزان مصرف سرانه و صادرات و دستیابی به ظرفیت کامل تولید کارخانجات همواره سه مولفه ی این صنعت بوده است در حالی که تنها با تامین مواد اولیه مورد نیاز (گندم) آن هم به موقع می توان نسبت به تولید با تمام ظرفیت کارخانجات و در نتیجه صادرات ماکارونی اقدام نمود. این صنعت همانند سایر صنایع غذایی با مشکل سیاست گذاری های مختلف دست و پنجه نرم می کنند. بازار ۳۰۰ میلیونی صادراتی کشور های همسایه پذیرای ماکارونی سالم استاندارد ایرانی می باشد. اما به دلیل مقررات خلق الساعه تا کنون رقبای دور تر از ایران این بازار ها را فتح کرده اند. با توجه به برنامه ها و سرمایه گذاری های در دست اقدام بخش خصوثی صنعت ماکارونی امید است نگاه ویژه ای بع این صنعت با ارزش افزوده ی بالا بر عمل آید. انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران دست کمک به سوی تمام مسئولان وزارت خانه های تولیدی صنعتی و کشاورزی ایران بلند نموده و تقاضای مساعدت و یاری از سوی آنان برای :

تامین به موقع گندم مورد نیاز

حذف مقررات زائذ از مسیر تولید

ایجاد مشوق های لازم برای ماکارونی ایران

لازم به ذکر است در صورت مساعدت سازمان های تخصصی حجم درآمد های صادراتی ایران از محل صدور ماکارونی طی یک برنامه ریزی کوتاه مدت سه ساله با رقمی معادل نیم میلیارد دلار خواهد رسید.

فهرست