غذاهایی که در دیابت نباید خورد | مجله انجمن ماکارونی

دیابت یک بیماری مزمن است که در سراسر جهان و بین کودکان و بزرگسالان به اپیدمی تبدیل شده است.

دیابت کنترل نشده عوارض جدی و خطرناکی از جمله حمله قلبی ، بیماری های کلیوی، نابینایی و مشکلات دیگر را به همراه خواهد داشت. افراد در معرض دیابت (پره دیابت) هم از این عوارض در امان نخواهند بود.

به طور قابل ملاحظه ای مصرف گروه خاصی از غذاها میتواند باعث افزایش قند خون و هورمون انسولین شود که منجر به افزایش التهاب و خطر ابتلا به بیماری خواهد شد.

در این مقاله به 10 مورد از مواد غذایی که افراد دیابتی و پره دیابت باید از آنها پرهیز کنند خواهیم پرداخت.

 

چرا جذب و دریافت کربوهیدرات برای افراد دیابتی مهم است؟

 

کربوهیدرات ، پروتئین و چربی اصطلاحا درشت مغذی های بسیار مهمی هستند که یکی از وظایف آنها تامین انرژی مورد نیاز بدن است.

در میان آنها کربوهیدرات بیشترین اثر را بر مقدار خون شما دارد چون به واحد های کوچک تر سازنده خود یعنی قند یا گلوکز شکسته شده و جذب جریان خون میشود.

انواع کربوهیدرات شامل نشاسته، قند ها و فیبر است. البته فیبر برخلاف 2 نوع دیگر هضم و جذب نمیشود و بنابراین تاثیری بر مقدار قند خون نخواهد گذاشت.

تفریق مقدار فیبر از کل مقادیر کربوهیدرات موجود در ماده غذایی، مقدار قابل هضم کربوهیدرات را نشان خواهد داد. مثلا اگر کل کربوهیدرات غذای شما 10 گرم باشد و سهم فیبر 4 گرم، مقدار قابل هضم آن 6 گرم خواهد بود.

وقتی افراد مبتلا به دیابت در یک وعده مقدار خیلی زیادی کربوهیدرات مصرف کنند، مقدار قند خون آنها تا سطوح خطرناکی بالا خواهد رفت.

به مرور زمان، این مقادیر بالا میتواند به اعصاب و عروق بدن شما آسیب برسانند و مشکلات جدی برای سلامت ایجاد کنند.

کنترل مصرف کربوهیدراتها تاثیر زیادی بر کاهش خطرات ناشی از دیابت خواهد داشت بنابراین بسیار مهم است که از مصرف بیش از حد غذاهای زیر پرهیز کنید:

 

غذاهایی که در دیابت نباید خورد | مجله انجمن ماکارونی

نوشیدنی های قندی

 

این نوشیدنی ها بدترین انتخاب برای یک فرد دیابتی هستند چون حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات می باشند (مثلا نوشابه سیاه، 38.5 گرم به ازای 350 میلی لیتر)

به علاوه این نوشیدنی ها مقدار بسیار زیادی از قند فروکتوز (قند میوه) را در خود جای داده اند که ارتباط قوی با مقاومت انسولین و دیابت دارد.

در حقیقت، مطالعات نشان داده اند که مصرف بیش از حد این نوشیدنی ها باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های مرتبط به دیابت، مثل کبد چرب خواهد شد.

همچنین مقادیر بالای فروکتوز نوشیدنی های قندی، ممکن است باعث تغییرات متابولیسم، انباشت چربی شکم و افزایش کلسترول و چربی خون به محدوده آسیب رسان شوند.

در عوض، مصرف آب بیشتر به صورت منظم باعث کنترل مقدار قند خون و پیشگیری از بیماری های زیادی خواهد شد.

 

چربی های ترانس

 

چربی های مصنوعی ترانس به شدت مضر و ناسالم هستند. آنها با افزودن هیدروژن به چربی های غیر اشباع (مایع) و برای افزایش ثبات آنها ساخته میشوند.

چربی های ترانس در مارگارین (کره گیاهی) ، کره بادام زمینی، خامه ها و غذاهای یخ زده یافت میشوند. به علاوه صنایع غذایی برای افزایش عمر مفید برخی از محصولاتشان از آنها استفاده میکنند.

نوشته های مرتبط
صنعت ماکارونی و مشکلات پیش رو

با اینکه چربی های ترانس مستقیما قند خون را بالا نمی برند، باعث افزایش التهاب ، مقاومت انسولین و چاقی شکم میشوند. همچنین مقدار کلسترول خوب بدن (HDL) را کاهش داده و باعث اختلال در عملکرد شریان ها (سرخرگ ها ) میشوند.

بهترین کار این است که حتی الامکان از مصرف غذاهای هیدروژن دار مثل روغن جامد هیدورژنه پرهیز کنید.

 

برنج سفید و نان و پاستای تهیه شده از آرد سفید

 

برنج، نان و پاستای سفید غذاهای فرآوری شده و پر کربوهیدراتی هستند. خوردن نان ، انواع پیراشکی و سایر غذاهای فرآوری شده این گروه باعث افزایش قابل توجه قند خون در دیابت نوع 1 و 2 خواهد شد.

این افزایش فقط مختص به غذاهای فرآوری شده نیست بلکه پاستاهای بدون گلوتن، مخصوصا اگر بر پایه برنج تهیه شده باشند بیشترین تاثیر را خواهند داشت.

در واقع این غذاها فیبر کمی دارند و نقش فیبر در کنترل سرعت هضم و جذب قندها، سلامت روده بزرگ و افزایش حساسیت (کارایی) انسولین بسیار حائز اهمیت است.

 

غذاهایی که در دیابت نباید خورد | مجله انجمن ماکارونی

ماست طعم دار شده با میوه

 

ماست ساده و معمولی میتواند انتخاب خوبی برای افراد مبتلا به دیابت باشد اما انواع میوه ای و طعم دار آن داستان متفاوتی دارند.

ماست های طعم دار معمولا از شیر کم چرب یا بدون چربی ساخته و به آنها قند و کربوهیدرات اضافه میشود. در واقع یک فنجان (245 گرم) ماست میوه ای، 31 گرم قند دارد که یعنی 61 % از کل کالری موجود در آن.

بسیاری از مردم ماست یخ زده را جایگزین سالمی برای بستنی میدانند. در حالیکه ممکن است به همان اندازه یا حتی بیشتر از آن قند داشته باشد.

به جای انتخاب ماست های طعم دار پر قند و کالری که قند خون را جهشی زیاد میکنند، بهتر است از ماست ساده و شیر کامل بدون قند که باعث کنترل وزن، بهبود اشتها و سلامت روده ها میشوند.

 

غلات صبحانه

 

خوردن غلات میتواند یکی از بدترین گزینه های شروع روز در افراد مبتلا به دیابت باشد. چون آنها پروتئین کمی دارند- ماده مغذی که همزمان با ثابت نگه داشتن قند خون ، به شما احساس سیری رضایت بخشی میدهد.

برای کنترل اشتها و قند خون خود بهتر است رژیم غذایی پروتئینی و کم کربوهیدرات برای خود تنظیم کنید.

 

نوشیدنی قهوه طعم دار شده

 

قهوه خواص زیادی دارد که یکی از آنها کاهش ریسک ابتلا به دیابت است. در حالیکه قهوه طعم دار صرفا یک میان وعده مایع است تا یک نوشیدنی سالم.

مطالعات نشان داده است که پردازش مغز شما برای غذاهای جامد و مایع یکسان نیست. بنابراین وقتی نوشیدنی های پرکالری مصرف میکنید، باید برای جبران کالری اضافی در دفعات بعدی مصرف خود را کم کنید.

برای کنترل فشار خون و جلوگیری از اضافه وزن که در نهایت میتواند منجر به دیابت شود، قهوه ساده یا اسپرسو بهترین انتخاب های شما خواهند بود.

 

غذاهایی که در دیابت نباید خورد | مجله انجمن ماکارونی

عسل، شربت افرا و شهد آگاو

 

افراد دارای دیابت برای کاهش مصرف قند ، اغلب به سراغ آبنبات ها ، کلوچه ها و انواعی از کیک ها میروند. اما اشکال دیگر قند هم میتوانند باعث جهش در مقدار قند خون شوند.

نوشته های مرتبط
6 مدل از بهترین های بدون گلوتن پاستا و نودل

این اشکال شامل شکر قهوه ای و قندهای طبیعی مثل عسل، شهد آگاو و شربت افرا هستند.

با اینکه این قندها به مقدار زیاد فرآوری نمیشوند، اما به اندازه قند و شکر سفید یا حتی بیشتر از آن حاوی کربوهیدرات هستند.

بهترین راه ممکن محدود کردن استفاده هر نوع از قندهای طبیعی و مصنوعی و مصرف در حد تعادل با مشورت پزشک می باشد.

 

میوه های خشک شده

 

میوه ها منابع غنی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی مثل ویتامین C و پتاسیم هستند. فرایند خشک شدن طبیعتا باعث کاهش آب موجود در میوه و افزایش غلظت این مواد مغذی خواهد شد که متاسفانه این افزایش غلظت شامل قند میوه هم خواهد شد.

بنابراین به عنوان مثال کشمش 4 برابر بیشتر از خود انگور قند و کربوهیدرات خواهد داشت. بقیه میوه های خشک شده هم بیشتر از فرم تازه قند خواهند داشت و نمیتوانند گزینه مناسبی برای دیابت باشند.

البته اینطور نیست که اگر مبتلا به دیابت هستید اصلا نباید میوه بخورید. میتوانید با مصرف روزانه انواع توت های تازه و یک سیب کوچک که قند کمتری دارند قند خون خود را به خوبی کنترل کنید.

 

آبمیوه ها

 

علی رغم آنکه آبمیوه ها نوشیدنی های سالمی محسوب میشوند، اثرات آنها بر دیابت و قند خون شبیه به نوشابه و نوشیدنی های قندی است.

به عنوان مثال 250 میلی لیتر نوشابه و آب سیب به ترتیب حاوی 22 و 24 گرم قند هستند و همین مقدار آب انگور 35 گرم قند دارد!

یک جایگزین خیلی بهتر میتواند یک لیوان آب به همراه یک برش لیموی تازه باشد که کمتر از یک گرم کربوهیدرات دارد.

 

غذاهایی که در دیابت نباید خورد | مجله انجمن ماکارونی

سیب زمینی سرخ کرده

 

سیب زمینی به تنهایی مقدار زیادی کربوهیدرات دارند. یک سیب زمینی متوسط دارای 34.8 گرم کربوهیدرات است که فقط 2.4 گرم آن فیبر است.

هر چند هنگامی که سرخ میشوند، نشاسته بالا تنها عیب آنها نیست. غذاهای سرخ کردنی مقادیر زیادی از ترکیبات سمی مثل آلدهید ها تولید میکنند که باعث افزایش التهاب و خطر ابتلا به انواع بیماری ها خواهد شد.

قطعا مطالعات زیادی نشان داده اند که مصرف زیاد سیب زمینی و دیگر سرخ کردنی ها با ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان ارتباط دارد.

اگر نمیخواهید کاملا سیب زمینی را حذف کنید، مصرف وعده های کوچک از سیب زمینی شیرین گزینه خوبی خواهد بود.

 

کلام پایانی

 

در دیابت دانستن اینکه از چه غذاهایی باید پرهیز کنید میتواند کمی سخت باشد. البته استفاده از راهنمایی های سلامت و تغذیه میتواند این کار را راحت تر کند.

هدف اصلی شما باید پرهیز از چربی های مضر، مایعات قندی، غلات و دانه های فرآوری شده و سایر غذاهایی باشد که حاوی کربوهیدراتهای فرآوری شده هستند.

به طور کلی پرهیز از غذاهایی که قند خون و مقاومت انسولین را افزایش میدهند، میتواند به حفظ سلامت شما و مصون ماندن از معضل دیابت و عوارض مربوط به آن کمک بسیار زیادی کند.

 

منبع: Health line

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

تازه های انجمن

فهرست