تاریخچه و سر منشا پاستا

 

پاستا غذای اصلی و سنتی آشپزی ایتالیایی است که قدمت آن به سال 1154 میلادی در سیسیل باز میگردد. مصرف این غذا در کشورهای زیادی افزایش پیدا کرده است. معمولا از آن در طیف وسیعی از غذاها استفاده میشود.

پاستا از خمیری ساخته میشود که در استفاده از عوامل حجم دهنده به خمیر  یا مخمر، ور نیامده و تخمیر نمیشود. در هر 2 فرم تازه و خشک این غذا در دسترس است و از گندم دوروم که بعد از گندم معمولی بیشترین کشت را دارد بدست می آید.

محصولی که فقط 5 تا 8 درصد تولید خالص جهانی گندم را به خود اختصاص داده و به وسیله انتخاب مصنوعی شاخه های گندم شیطان (emmer) اهلی شده شکل گرفته است. گندم دوروم (durum) به مقدار زیاد در خاورمیانه رشد میکند.

مقاومت دانه های این گندم در برابر آسیاب شدن ، دلالت بر نرم و ضعیف بودن خمیر آرد آن دارد.  این ویژگی گندم دوروم آن را به ایده آل ترین انتخاب برای سمولینا و پاستا تبدیل کرده است.

 

کشورهای با بیشترین سرانه مصرف پاستا | مجله انجمن ماکارونی

کشورهای با بیشترین سرانه مصرف پاستا | مجله انجمن ماکارونی

ارزش غذایی و مواد اولیه

 

آرد زبر گندم دوروم بیشترین کاربرد را در تولید پاستا دارد. اسم این آرد سمولینا است که حاصل آن یک خمیر با شکل پذیری آسان و بالاست. بنابراین میتوان آن را به باریکترین ورقه ها و رشته ها فرم داد.

هر دو پاستای خشک و تازه در اشکال و انواع مختلف وجود دارند. با 310 فرم خاصی که 1300 اسم ثبت شده برای آنها وجود دارد. همه اینها را میتوان به 3 شکل پاستای پخته که با سس یا چاشنی سرو میشود، در غذاهای سوپ مانند و غذاهای تنوری استفاده کرد.

از لحاظ ارزش غذایی ، پاستای پخته شده حاوی 31% کربوهیدرات (بیشتر نشاسته)، 6% پروتئین با مقادیر متوسط منگنز است. این در حالیست که پاستا غنی شده حاوی کالری بالا و چند ریزمغذی مثل نیاسین، ریبوفلاوین، فولیک اسید، تیامین (گروه ویتامین B) و آهن است.

نوشته های مرتبط
تفاوت ماکارونی با پاستا

هنر ساخت پاستا از زمان اولین ایده ها و تصورات، دچار تحول و تکامل شده است. در اشکال و فرم های مختلف برای پوشش انواع سلایق ، نیازها و ذائقه های غذایی میتوان این غذا را یافت. همچنین تولید پاستا بدون گلوتن با برنج و ذرت نیز بازتابی از نیاز سنجی برای مواجهه با مشکلات و حساسیت های غذایی است.

 

کشورهای با بیشترین سرانه مصرف پاستا | مجله انجمن ماکارونی

مقایسه پاستا خانگی و صنعتی

 

پاستا تازه معمولا از ترکیب موادی مثل تخم مرغ و آرد چند منظوره ساخته میشود. طی این فرایند تولید و پیشروی آن توجه زیادی معطوف به میزان فاسد شدن است. ویژگی برجسته این نوع پاستا تردی  و زمان مورد نیاز برای پخت آن در مقایسه با نوع خشک است.

این مسئله تا حد زیادی به مقدار تخم مرغ مصرف شده به عنوان یک ترکیب اصلی بستگی دارد. از طرفی پاستای خشک یا صنعتی در فضای کارخانه، مقیاسی بزرگ و به وسیله دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته تهیه میشود که برای صادرات هم بسیار گزینه مناسبی است.

محتویات اولیه این نوع پاستا، آرد سمولینا و آب است. این نوع نیاز دارد که به مدت چند روز در دمای پائین خشک شود تا رطوبت آن تبخیر شود و عمر مفیدش افزایش پیدا کند.

به عنوان بخشی از فرهنگ آشپزی اروپایی ، مصرف پاستا از مرزهای بین المللی عبور کرده است و توانسته با فرهنگ آشپزی نقاط و ملل مختلف جهان تطابق پیدا کند.

 

 

 

اشکال و دسته بندی ها

 

گروه بندی پاستا بر اساس شکل های و اندازه های موجود انجام میشود. این موارد به گونه های طول متوسط یا بلند تقسیم بندی میشود که به وسیله جدا کردن ، رول کردن و بریدن حاصل میشوند.

بر همین اساس مواردی شامل : اسپاگتی، ورمیشلی، زیتی (Ziti ) و… وجود دارند.

انواع پهن و برش روبانی خورده پاستا معمولا به صورت پهن و صاف رول میشوند سپس یا بصورت دستی یا دستگاهی برش میخورند. این موارد شامل : فتوچینی، لازانیا ، لینگوئینی و … هستند.

نوشته های مرتبط
برنج سفید در برابر پاستا

انواع کوتاه برش خورده شامل : فوسیلی، پنه و …

اشکال مورد استفاده در سوپ شامل: فارفالینه، آلفابتو، کورالینی و …

نام راویولی (Ravioli) هم یک توصیف کلی از انواع مغز دار و پرشده پاستا است.

 

ظرفیت تولید پاستا و صادرات کشورهای مطرح

 

ایتالیا سالانه تقریبا 1,432,000 تن پاستا تولید و 1.7 میلیون تن را صادر میکند که این کشور را به بزرگترین تولید کننده و همینطور مصرف کننده پاستا در  جهان تبدیل کرده است. ایالات متحده هم که در لیست 10 کشور بزرگ مصرف کننده محصولات این غذا قرار دارد، خود بنیان گذار قدیمی ترین موسسات تجارت پاستاست.

موسسه ملی پاستا یک سازمان تجاری متشکل از متخصصانی است که بر پایه دانش و ارتقای سیاست حقوقی مصرف کنندگان ، صنعت و گردانندگان، بر افزایش سرانه مصرف این غذا تمرکز دارد.

جدول زیر کشورهایی که بیشترین سرانه مصرف را دارند به ترتیب حجم مصرفی در سال 2013  نمایش میدهد:

کشور سرانه مصرف بر حسب Kg
ایتالیا 25.3
تونس 16.0
ونزوئلا 12.2
یونان 11.5
سوئیس 9.2
آمریکا 8.8
ایران 8.5
شیلی 8.4
آرژانتین 8.3
پرو 8.2
فرانسه 8.1
آلمان 8.0
روسیه 8.0

 

منبع: mapsofworld.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

تازه های انجمن

فهرست