پیشنهادات صنعت ماکارونی | انجمن کارفرمایان ماکارونی ایران

تولید

 

با توجه به اینکه سالم ترین آرد جهت تولید ماکارونی ناشی از گندم دوروم می باشد و از سوی دیگر از سلامت تغذیه مناسب تری برخوردار است. لذا پیشنهاد می شود تولید ماکارونی در داخل ایران صرفا با آرد سمولینا با گندم دوروم امکان پذیر باشد.

به دلیل این که تعدادی از واحد های تولید ماکارونی در کشور هنوز به شکل سنتی فعالیت و تولید می نمایند. لذا پیشنهاد می شود تمهیدات ارزان قیمت جهت بروزرسانی کارخانجات مذکور و با ظرفیت بالاتر در اختیار صاحبان کارخانجات قرار گیرد.

به سبب اهمیت حفظ نشان و برند ایرانی، از تولید و فروش و صادرات ماکارونی بدون بسته بندی به شدت پرهیز گردد.

با توجه به اهمیت حفظ بازار های سنتی ماکارونی امکان صادرات این محصول فقط از طریق صاحبان واحد های تولیدی و یا نمایندگان رسمی آن ها در کشور امکان پذیر بوده و در بازار های هدف نیز با توجه به قواعد بین المللی فقط به عاملین پخش و فروش و تجار صاحب نام فعالیت نمایند.

به علت این که قیمت ماکارونی به نسبت سایر محصولات بدست آورده از آرد در درجه ی بسیار پایینی قرار دارد، پیشنهاد می شود بر اساس قانون، قیمت گذاری محصولات ماکارونی بر مبنای امکان رقابت و تولید محصول کیفی به عهده ی شرکت های تولیدکننده یا انجمن مربوطه قرار گیرد.

 

صادرات

 

ماکارونی با توجه به دارا بودن قابلیت صادرات به کشور های همجوار از ارزش افزوده ی بالایی برخوردار است. لذا لازم است تمهیدات لازم از جمله ثبات در قیمت پایه ی صادراتی آن طی یک دوره ی ۵ ساله اعلام، تا بتوان سیاست گذاری های بازاریابی و حفظ بازارهای هدف برای کارخانجات آسان تر باشد.

به گمرکات کشور اعلام گردد جهت حفظ شان برند های ماکارونی ایران در خارج از کشور از صادرات فله ای ماکارونی جدا پرهیز گردد.

با توجه به اهمیت حفظ نشان ماکارونی ایران و قابلیت رقابت در بین کشور های تولید کننده ی دنیا لازم است تا سیاست های صادراتی ماکارونی در کشور با تفویض و اعلام در اختیار انجمن قرار گیرد تا بتوان با برنامه ریزی وضعیت صادرات ماکارونی را سامان داد.

به دلیل اهمیت صادرات کالا با ارزش افزوده بالا از جمله ماکارونی، پیشنهاد می شود نرخ مشخصی از مواد اولیه(گندم و آرد) جهت یک دوره ی پنج ساله به کارخانجات سازنده ی ماکارونی اعلام شود تا بتوان سیاست گذاری و کشف حفظ اهداف صادراتی به سهولت انجام پذیرد.

پیشنهاد می شود در صورت صادرات ماکارونی، تمهیدات ریالی برابر با میزان صادرات انجام شده با کارمزد ارزان تر در اختیار کارخانجات قرار گیرد.

پیشنهاد می شود جهت حفظ نشان های برتر ماکارونی در ایران سفارتخانه ها و رایزن های بازرگانی ایران در کشور های مختلف موظف به ترویج و تبلیغ و حمایت از محصولات ایرانی نمایند.

نوسان قیمت دلار، ناتوانی در بازگشت مبالغ صادرات کالا، وجود دستور العمل ها و قوانین خلق الساعه، عمر کوتاه برندهای ایرانی در بازارهای هدف، درگیر شدن مسائل صادرات کالای ایرانی با مسائل سیاسی و عدم ارتباط صحیح با محافل تجاری اقتصادی و فرهنگی کشورهای هدف، گران بودن هزینه ی حضور در نمایشگاه های خارجی تنها با حضور دائمی در بازارهای خارجی قابل حل است که پیشنهاد می شود سازمان توسعه تجارت ایران و وزارت خارجه تمهیدات لازم در این خصوص را به عمل آورد.

 

پیشنهادات صنعت ماکارونی | انجمن صنفی ماکارونی ایران

سرانه مصرف و پیشنهادات مصرف ماکارونی

 

طبیعی است که با افزایش مصرف ماکارونی در کشور به اهداف مختلفی در پیشرفت و صنعت ماکارونی دست می یابیم که از جمله ی آن افزایش کشت محصول کشاورزی و استراتژیک گندم دوروم، فعالیت همیشگی کارخانجات ماکارونی، اشتغال کارگران و خط تولید، استفاده از مواد غذایی سالم به جای غذاهای سریع پخت، قابلیت توسعه ی صادرات انواع ماکارونی، امکان نوسازی صنعت ماکارونی، مقرون به صرفه شدن تولید ماکارونی و افزایش سرمایه گذاری تولیدی در کشور.

مصرف ماکارونی باید به عنوان یک محصول مغذی در دستور پخت هفته ای دوبار خانواده ها قرار گیرد.

بخش ترویج و تحقیق صنعت غذایی کشور باید اهمیت بیشتری در شناساندن ماکارونی و پاستا به مردم اتخاذ نماید.

شرکت های ماکارونی ساز باید نسبت به تبلیغات بیشتر و ارزان تر در زندگی مردم ورود نماید.

ذائقه های مختلف باید در تولید و طبخ ماکارونی مورد توجه قرار گیرد.

به دلیل بالا بودن کیفیت ماکارونی ایران و ترجیح آن به جای استفاده از فست فود ها پیشنهاد می شود، کارخانجات نسبت به آشنا سازی جوانان و شبکه ی فست فود کشور جهت عرضه ی مدل های متفاوت ماکارونی و پاستا و فرمی در سبد غذایی آنان اقدام نماید.

طی هماهنگی با دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشور، بخش تحقیق و توسعه در خصوص محصول غذایی ماکارونی ایجاد تا با ارائه پایان نامه ها و تحقیقات در مورد مصرف و پخت ماکارونی، جامعه تولید کنندگان ماکارونی را یازی نماید.

۹۰ درصد مواد اولیه ماکارونی از گندم است و مصرف آن بهتر از نان است، لذا با توجه به غنی بودن ویتامین ها و پروتئین های ماکارونی و قابلیت افزودن سایر منابع غنی به ماکارونی، پیشنهاد می شود و در کتب درسی دوران ابتدایی تا دبیرستان و حتی دانشگاه نسبت به معرفی غذای ماکارونی به مردم به افزایش سرانه مصرف ماکارونی کمک نماییم.

افزایش سرانه ماکارونی در کشور، این قابلیت را دارد تا علاوه بر جایگزینی بهتر و ارزشمند تر از برنج، موجبات اطمینان خاطر کشاورزان و اشتغال هزاران کارگر را در تولید بومی در کشور ایجاد نماید.

سود حاصل از مصرف ماکارونی مستقیما به جیب کشاورزان ایرانی خواهد رفت که از سلامت بالایی برخوردار است.

دولت می تواند با اعطا بخشی از یارانه مستقیم به مردم، آن را به کشاورزان داده تا گندم کیفی و ارزان تولید کنند در نتیجه مواد اولیه تولید ماکارونی ارزان زمینه ساز عرضه ی ماکارونی ارزان در کشور خواهد بود.

تبلیغات مواد غذایی در کشور به جای مواد غذایی با ارزش غذایی پایین ممنوع و اقدام به مصرف ماکارونی در بخش تبلیغات بازرگانی کشور به عمل آید.

با توجه به این که ماکارونی به عنوان یکی از غذاهای اصلی مردم شهر ها می باشد لیکن هنوز نتوانسته ایم نسبت به توسعه و شناسایی مصرف آن در بخش روستایی و غیر شهری کشور موفق عمل کنیم. جذابیت لازم و عامه پسند، جوان پسند و کودک پسند در بسته بندی های ماکارونی توسط رسانه به عمل آید و حتی در انیمیشن های کوتاه نسبت به جلب و جذب مصرف کننده بیشتر اقدام گردد.

به بخش تولیدکنندگان بخشودگی هایی اعطا شود تا در طول افزایش مصرف ماکارونی در کشور، هزینه های تبلیغاتی و توسعه و تحقیق مصرف آنان مشمول فعالیت های بیشتری قرار گیرد.

با توجه به طبقات مختلف مصرف کننده در کشور اعم از پیر و جوان، سالم و بیمار، کودک و نوجوان، شهری و روستایی فرهنگ های تولید و مصرف مختلف در کشور، در مراکز تحقیقاتی کارخانجات شناخته شده و  این فرهنگ ها به هنگام تولید ماکارونی برای مصرف بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

از اعطای اطلاعات نادرست در دوران تحصیل مبنی بر بالا بودن فقط کالری ماکارونی خودداری و نسبت به اصلاح آن اقدام گردد و ارزش غذایی واقعی ماکارونی به مردم اعلام شود.

برنج ماده ی غذایی است که هم تولید آن بسیار مشکل است و  هم طبخ آن نیاز به مراقبت دارد و تنهایی نیز قابلیت مصرف بسیار محدود دارد. مصرف آب نیز در تولید و طبخ آن بسیار بالاست که با توجه به محدودیت آب منابع کشور تولید کشاورزی آن نیز بسیار گران است. متاسفانه حجم واردات برنج به کشور نیز بسیار بالاست، از سوی دیگر گندم که به عنوان ماده غذایی پایه بسیاری از صنایع غذایی کشور کاربرد دارد که کشت دیم و آبی آن بسیار در دسترس تر است. بسیاری از دوران ها بوده است که با ارزان شدن قیمت برنج در کشور، متاسفانه شاهد کاهش رشد مصرف ماکارونی بوده ایم. امروزه به دلیل گران شدن قیمت برنج وارداتی و تولید داخل، مصرف آن رو به کاهش نهاده و به همین جهت گرایش به سمت مصرف ماکاروی بیشتر شده است.

لازم است تا حمایت های بی دریغ از تولید گندم و ماکارونی در کشور صورت پذیرد تا هم از خروج ارز بیش تر جلوگیری شود و هم در ترویج استفاده از کالای بومی کشور سود بیشتری نصیب کشاورزان و صنعت ماکارونی قرار گیرد.

از ابتدای ورود ماکارونی به ایران همواره طبخ آن با گوشت و سویا بوده است که متاسفانه این روش هم باعث گرانی غذای ماکارونی شده است و هم طولانی بودن زمان پخت ارزش غذایی آن را بسیار کاهش می دهد. این در حالی است که ماکارونی به تنهایی و بدون گوشت و تنها با مقداری سبزیجات تازه خرد شده، غذایی کامل است و تنها لازم است تا با آبکش نمودن انواع ماکارونی و اضافه نمودن مقداری سس ساده مثل گوجه، سویا و سبزیجات خاک در ترویج مصرف آن کوشش کرد. شیوه های پخت جدید (پرهیز از دم کشدن سنتی) باید در دستور کار تبلیغات و برنامه های غذایی کشور قرار گیرد. در کشور های اروپایی سرانه مصرف با ارائه ی روش های پخت سریع مانند روش پخت ده تا پانزده دقیقه ای به ۲۸ تا ۳۰ کیلوگرم رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

تازه های انجمن

فهرست