8 خاصیت فوق العاده چای سبز | مجله سلامت انجمن ماکارونی

چند هزار سال قبل در هند و چین، مردم از نوشیدنی استفاده میکردند که امروز انواع آن به پر مصرف ترین نوشیدنی گرم بین مردم دنیا تبدیل شده است. میلیارد ها نفر از مردم چای می نوشند و تحقیقات ثابت کرده کست که انواع چای برای سلامت انسان بسیار مفید است. چای سبز یکی از سالم ترین نوشیدنی هایی است که می توانید مصرف کنید. فاقد شکر است ، هیچ کالری ندارد و مملو از آنتی اکسیدان هایی است که از مزایای فراوانی برای سلامت برخوردار هستند. در ادامه این مقاله به خلاصه هایی از خواص چای سبز اشاره خواهیم کرد.

 پیشگیری از سرطان

در پی مطالعات موسسه جهانی سرطان، تحقیق بر روی جانوران در شرایط آزمایشگاهی نشان داد که پلی فنول های موجود در چای سبز از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند و ممکن است در برابر صدمات ناشی از امواج فرابنفش نوع B محافظت کند. در کشور هایی که مصرف چای سبز بالا است، سرطان درصد پایین تری دارد.اما این غیرممکن است که بخواهیم با قطعیت بگوییم که این آمار پایین سرطان به خاطر مصرف این چای است و ممکن است به دلیل سبک زندگی مردم آن منطقه باشد.
برخی مطالعات اما نشان داد که چای سبز تاثیرات مثبتی بر روی پیشگیری از سرطان ها دارد، مانند:

  • سرطان پستان
  • سرطان مثانه
  • سرطان تخمدان
  • سرطان کولون روده
  • سرطان مری
  • سرطان ریه
  • سرطان پروستات
  • سرطان پوست
  • سرطان معده

محققان باور دارند که سطح بالای پلی فنول موجود در چای سبز سلول های سرطانی را از بین می برد و جلوی رشد آن ها را می گیرد. میزان چای سبز لازم برای جلوگیری از فعالیت سلول های سرطانی میزان 10-2 فنجان در طول روز است.

مفید برای قلب

در سال 2006 مقاله ای از طرف مجله اتحادیه پزشکی آمریکا منتشر شد و استدلال کرد که مصرف چای سبز با پیشگیری از مرگ به دلیل بیماری، به خصوص بیماری های قلبی  –  عروقی ارتباط دارد.

نوشته های مرتبط
مدت زمان نگهداری پاستا در یخچال

مطالعات انجام شده در سال 1994به مدت 11 سال بر روی 40000 ژاپنی  که سن آن ها بین 40 تا 79 سال بودنشان داد افرادی که حداقل 5 فنجان چای سبز در طول روز نوشیده اند به طور قابل ملاحظه ای ریسک مرگ و میر (به خصوص بر اثر بیماری های قلبی) در آن ها پایین آمده بود و نسبت به کسانی که کمتر از 5 فنجان در طول روز چای سبز نوشیده اند از شانس زندگی بالاتری برخوردار بودند.

این نوشیدنی حاوی کاتچین ها و ترکیبات پلی فنولی است که به نظر می رسد این ترکیبات اثرات محافظتی متعددی را در بدن و به ویژه در سیستم قلبی-عروقی اعمال می کنند.

8 خاصیت فوق العاده چای سبز | مجله سلامت انجمن ماکارونی

 

پایین آورنده کلسترول

نتایج یکی از تحقیقاتی که در سال 2011 منتشر شد بیان کرد که دانشمندان دریافته اند کسانی که چای سبز را به صورت نوشیدنی یا کپسول مصرف کرده اند، میزان LDL یا “کلسترول بد” در بدن آن ها به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

کاهنده ریسک سکته قلبی

نوشیدن چای سبز یا قهوه به طور منظم باعث کاهش ریسک سکته مغزی می شود. این موضوع در مجله انجمن قلب آمریکا منتشر شده است. دکتر یوشیرو کوکوبو سرپرست این تحقیقات می گوید: “این اولین تحقیقی است که در مقیاس بزرگ برای جمع آوری اطلاعات از آزمایشات روی چای سبز و قهوه برای پایین آوردن خطر سکته مغزی انجام می گیرد. شما با نوشیدن روزانه این نوشیدنی و قهوه قدمی کوچک و ساده اما موثر در جهت کاهش خطر سکته قلبی برداشته اید”.

احتمال کاهش ابتلا به دیابت نوع 2

مطاله درباره اثر چای سبز و دیابت نوع 2 هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است. برخی از تحقیقات نشان داده اند مصرف چای سبز خطر ابتلا به دیابت نوع 2 رو کاهش می دهد در صورتی که در تحقیقاتی دیگر نشان داده مصرف این چای برای این بیماری بی اثر است.

نوشته های مرتبط
غذاهایی که در دیابت نباید خورد

8 خاصیت فوق العاده چای سبز | مجله سلامت انجمن ماکارونی

چای سبز و بیماری های التهاب پوست

مطالعاتی که در سال 2007 انجام شد نشان داد که این نوشیدنی گرم می تواند به عنوان یک درمان جدید برای اختلالات پوستی مانند پسوریازیس (یک بیماری پوستی مزمن خود ایمنی که باعث افزایش سرعت رشد سلول های پوست می شود) و شوره سر می شود. محققان با مطالعه بر روی نمونه های جانوری در رابطه با بیماری های التهاب پوستی که اغلب اوقات علائمی مانند پوست خشک، قرمز، نازک شده را از خود نشان میدهند ،عامل آن ها التهاب و تقسیم بیش از حد سلول های پوست می باشد. مشخص شده است که چای سبز با تاثیر بر فعال شدن یک ژن که چرخه سلولی را کنترل می کند باعث کاهش رشد سلول های پوست می شود.

تاثیر مثبت بر سلامت حافظه

محرک هایی که در چای شما را بیدار نگه می دارد، می تواند باعث عملکرد بهتر مغز نیز بشود. ترکیب اصلی که باعث عملکرد بهتر مغز می شود کافئین است. چای سبز دارای مقدار کافی از کافئین می باشد که عملکرد مغز را ارتقا می بخشد و همچنین اثرات اظطراب و عصبانیت که در اثر نوشیدن بیش از حد قهوه به وجود می آید را ندارد.

سلامت دندان

این نوشیدنی با خاصیت آنتی باکتریالی که دارد باعث جلوگیری از رشد باکتری های مضری می شود که در دهان و روی دندان رشد می کنند و موجب تولید پلاک بر روی دندان ها می شوند. به طور کلی چای سبز سلامت دهان و دندان را افزایش داده و خطر بیماری های دهان و دندان را کاهش می دهد برای مثال مصرف این چای باعث از بین رفتن بوی بد دهان می شود.

 

منبع : sunsaferx

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

تازه های انجمن

فهرست